Roomvitro.com

Website for aspiring parents

3 years ago  

Zarządzanie rozwodem z dziećmi: porady dla rozwiedzionych rodzicówRozwód nigdy nie jest łatwym procesem. Jest to ciężka próba dla obojga małżonków, a jeśli w grę wchodzą dzieci, należy również wziąć pod uwagę ich uczucia. Podczas rozwodu dzieci doświadczają wielu różnych emocji, takich jak złość, zagubienie, strach czy poczucie winy. Będzie to dla nich stresujące i mogą nie rozumieć dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Jest to czas bezbronności i stresu, kiedy przechodzisz separację, co może sprawić, że spełnienie potrzeb Twojego dziecka może wydawać się jeszcze trudniejszym zadaniem, gdy już dźwigasz ciężar rozwodu.

To nie musi być ciężarem. Kochasz swoje dzieci i chcesz, aby to dostosowanie było dla nich jak najłatwiejsze. Kluczem do tego jest komunikacja. Prawdopodobnie zastanawiasz się, co powinieneś powiedzieć i kiedy masz odbyć rozmowę. Może się to wydawać zniechęcające, dlatego mamy kilka rad, które pomogą Ci zarządzać relacjami z dziećmi podczas procesu rozwodowego.

Opowiadanie dzieciom o rozwodzie
Dla wielu rodziców rozpoczęcie rozmowy na temat rozwodu z dziećmi jest najtrudniejsze. Niepokój jest normalny i oczekiwany, gdy przekazuje się tego typu wiadomości swoim dzieciom. Planowanie rozmowy z partnerem może być skuteczną strategią, gdy jesteś gotowy do rozmowy. Wiedza o tym, co masz do powiedzenia, może pomóc ci pozbyć się niepokoju, a także pomóc w omówieniu wszystkich spraw, o których musisz porozmawiać.

Kiedy zaczynasz rozmowę, nie tańcz wokół szczegółów. Zbytnie skomplikowana rozmowa może bardziej zmylić twoje dzieci. Staraj się, aby twoje wyjaśnienie było proste i jasne. Na przykład możesz powiedzieć „Postanowiliśmy, że już się nie dogadujemy, ale oboje nadal cię kochamy.” Kiedy to zrobisz, powinieneś podkreślić i zapewnić ich, że oboje ich kochacie i nadal będziecie kochać, mimo że wszystko się zmieni.

Bardzo ważne jest, aby podczas tej rozmowy nie obwiniać partnera ani nie krytykować go. Unikanie konfliktu pomoże upewnić się, że sytuacja się nie pogorszy i że nie będziesz wywierać nadmiernej presji lub stresu na swoje dzieci. Twoje dzieci również będą zaciekawione nowymi sytuacjami życiowymi. Pamiętaj, aby przedyskutować, gdzie będą mieszkać, i wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą mieć co do odwiedzin. Pamiętaj, aby porozmawiać z adwokatem rozwodowym z wyprzedzeniem, aby mieć gotowe odpowiedzi, gdy zaczniesz mówić o opiece i odwiedzinach.

Miej otwartą komunikację o tym, co się dzieje
Trudno jest wyjaśnić dzieciom tak delikatny temat, kiedy zmagasz się z własnymi emocjami. Znajdź siłę dla swoich dzieci, nawet jeśli jest to tylko na ten moment, aby zobaczyć, jak przetrwają to wydarzenie bez szwanku. Nie ma wątpliwości, że najważniejszą rzeczą, którą musisz wzmocnić, jest to, że będziesz ich kochać bez względu na wszystko i że zawsze będziesz tam, aby ich wspierać. Pamiętaj również, aby zająć się wszelkimi zmianami, które pojawią się w ich życiu domowym, zanim faktycznie się pojawią, nie sprawiaj im żadnych niespodzianek. Podkreśl, że nawet jeśli w domu będzie się działo wiele zmian, razem przez to przejdziecie.

Współpracuj ze swoim partnerem podczas komunikowania się z dziećmi, aby pomóc stworzyć obraz stabilności. Wspólne przedstawienie tych informacji ułatwi im wprowadzenie zmian i przyzwyczajenie się do nowych ustaleń. Nie można wystarczająco podkreślić, że powinieneś być prawdomówny w udzielanych informacjach, jednocześnie okazując szacunek swojemu byłemu partnerowi. Poświęć trochę czasu, aby wysłuchać wszystkiego, co mają do powiedzenia twoje dzieci, słuchanie jest kluczem do dobrej komunikacji.

Kontynuuj wspieranie swojego dziecka
Rozwód może być długim i żmudnym procesem i przez cały czas powinieneś nadal wspierać swoje dziecko. Zapewniając bezwarunkową miłość i nieustannie upewniając się o tym, Twoje dziecko będzie w stanie przetrwać ten trudny czas. Wciąż angażuj się w życie swoich dzieci, aby nie czuły się zaniedbane, to wzmocni, że je kochasz i wspierasz. Dobrym sposobem na to jest kontynuowanie ich hobby, na przykład sportu lub zajęć pozaszkolnych.

Zachęcaj swoje dzieci do dzielenia się swoimi uczuciami
Dzieci często potrafią wymyślić własną interpretację, dlaczego tak się dzieje. Może to skutkować personalizowaniem się lub obwinianiem siebie za przyczynę rozwodu. Innym razem mogą być zdezorientowani i nie rozumieć pewnych aspektów tego, co się wydarzy. Powinieneś zachęcać swoje dzieci do wyrażania swoich obaw, myśli i uczuć podczas przechodzenia przez ten proces, abyś mógł sobie z nimi radzić razem.

Zapewnij ich, że ich pytania lub myśli są ważne i że zarówno Ty, jak i Twój partner, odpowiecie na nie szczerze. Sposób, w jaki Twoje dziecko będzie dzielić się swoimi przemyśleniami, będzie różny. Niektóre dzieci będą mieć wiele pytań i wymagać dodatkowej uwagi przy wyjaśnianiu. Inne dzieci mogą wybuchać gniewem i okazywać frustrację z powodu tego, co się dzieje. Poszukaj strategii dostosowanych do sposobu, w jaki Twoje dziecko radzi sobie ze zmianami, aby pomóc Ci lepiej się z nim komunikować.

Jeśli Twoje dziecko waha się lub czuje się nieswojo, rozmawiając z Tobą, wypróbuj inne taktyki, aby skłonić je do wyrażenia swoich myśli. E-maile lub listy pisemne to jeden ze sposobów, aby skłonić dziecko do wyrażenia swoich uczuć w sposób niewerbalny. To nadal utrzymuje Twoją otwartą linię komunikacji i daje im możliwość wyrażania siebie w sposób, który im odpowiada.

Skoncentruj swoją uwagę gdzie indziej
Spróbuj ponownie skupić ich uwagę na innych rzeczach. Zabawa może bardzo odciągnąć uwagę od bieżącej sytuacji i zmniejszyć ogólny stres. Filmy, spacer po parku lub przejażdżki rozrywkowe to świetne propozycje innych zajęć, które pozwolą im na chwilę oderwać myśli.

Pracuj nad ustaleniem rutyny
Ustalenie rutyny to świetny sposób na budowanie dyscypliny i znormalizowanie sytuacji w domu. Wraz z wieloma zmianami struktura wzmocni to, że ich świat jest nadal taki sam i wszystko będzie dobrze. Konsekwentna rutyna, oprócz tego, że jest dobra dla Twojego dziecka na dłuższą metę, pomoże dziecku szybciej osiągnąć komfort.

Ważne jest, abyś współpracował ze swoim partnerem w celu ustalenia harmonogramu zajęć w obu domach, którego dziecko będzie przestrzegać. Oboje powinniście starać się powstrzymać od łamania zasad i ograniczeń, które ustanowiliście, ponieważ przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego. Posiadanie normalnego harmonogramu i rutyny sprawia, że ​​czują się bardziej komfortowo i mniej zestresowani wielką zmianą życiową, z którą mają do czynienia.

Opieka własna i rodzicielstwo po rozwodzie
Chociaż rozwód zmienił twoje relacje z partnerem, nie oznacza to, że twoje relacje z dziećmi się pogorszą. Jeśli już, jest to okazja do zbudowania silniejszych więzi z dziećmi. Powinieneś zrozumieć, że twoje dzieci będą nadal miały wiele pytań i myśli, więc powinieneś uszanować ich potrzebę komunikacji. Zobowiązanie się do zbudowania relacji opartej na zaufaniu, szacunku i otwartej komunikacji to dobry sposób na utrzymanie zdrowych relacji z dziećmi.

Ważne jest również, abyś poświęcił trochę czasu na dbanie o siebie. Rodzic może być trudny, jeśli nie czujesz się dobrze ze sobą. O ile myślimy, że możemy ukryć nasze emocje, one krwawią przez wszystko, co robimy. Pozytywne poczucie siebie jest ważne dla bycia zdrowym i przełoży się na twoje rodzicielstwo. Pracuj nad swoim ciałem i duszą. Jedz zdrowo i ćwicz, ale także szukaj przyjaciół lub terapeuty, aby wyrazić wszelkie uczucia lub emocje, o których musisz porozmawiać.

Może dojść do konfliktu między tobą a byłym małżonkiem. Jeśli tak, staraj się trzymać go z dala od swoich dzieci. Nie muszą być częścią żadnej negatywności ani konfliktu między wami. Dobre relacje z obojgiem rodziców są o wiele łatwiejsze, gdy między tobą a byłym małżonkiem istnieje neutralna relacja. Czasami będzie trudno dogadać się ze sobą, ale w najlepszym interesie wszystkich jest odpuścić walkę i utrzymać pozytywne wrażenia dla ciebie i twoich dzieci.

Błędy, których należy unikać
Jest wiele rzeczy, które powinieneś zrobić. Warto też wiedzieć, jakich rzeczy należy unikać. Oto kilka błędów, których należy unikać w przypadku dziecka.

• Nie używaj swojego dziecka do komunikowania się z byłym. Stwarza to dla nich nadmierny stres i tworzy negatywne relacje między obojgiem rodziców.
• Nie wykorzystuj swojego dziecka jako terapeuty. Dzielenie się złymi uczuciami i skomplikowanymi szczegółami rozwodu z dzieckiem jest dla niego niesprawiedliwym obciążeniem emocjonalnym.
• Nie mów dziecku, co ma myśleć. Ważne jest, aby słuchać ich uczuć i próbować je zrozumieć. Nie zawsze musisz mieć rozwiązanie, po prostu musisz słuchać.
• Nie pytaj dziecka o czas spędzony z byłym małżonkiem. Zapytaj ich w neutralny sposób, np. „Jak minął ci weekend”, zadbaj o zabawę, swobodę i nie naciskaj dalej, niż to konieczne.
• Nie poddawaj się, jeśli popełniłeś błędy. Dzieci potrafią być bardziej wyrozumiałe niż myślisz. Zidentyfikuj i opisz popełnione błędy i przeproś.

Znaki ostrzegawcze, na które należy uważać
Dzieci mogą reagować na rozwód na wiele różnych sposobów. Mogą odczuwać strach, niepokój, poczucie winy, poczucie winy, złość, depresję lub więcej. Korzystając z wyżej wymienionych rad, możesz pracować nad złagodzeniem tych negatywnych uczuć i uczynieniem ich bardziej komfortowymi podczas nadchodzącej zmiany. Jeśli zaczną się pojawiać poważniejsze problemy, takie jak problemy ze snem, przemoc lub samookaleczenie, nie pozwól, aby zostały rozwiązane. Porozmawiaj z lekarzem dziecka, jeśli masz jakiekolwiek obawy lub zauważysz, że Twoje dziecko wykazuje poważne objawy ostrzegawcze.


- RoomVitro
Check stories
Created by: Roomvitro
4 years ago

Nowoczesna rodzina Są przyjaciółmi, znajomymi, a czasem nawet nieznajomymi, którzy niekoniecznie są w relacji romantycznej, ale jednoczą się, by wychować dziecko. Coraz więcej osób decyduje się na partnerstwo ze współmałżonkiem, aby założyć rodzin...

Read more
Created by: Roomvitro
3 years ago

Dla rodzin rozwód jest zawsze czymś, do czego pary podchodzą z niepokojem, nawet jeśli pragnienie rozstania jest silne. Rodzice w naturalny sposób martwią się o swoje dzieci i lamentują nad rozpadem rodziny. Jednak rozwód jest często nieunikniony i j...

Read more
Created by: Roomvitro
4 years ago

Badania przeprowadzone przez zespół z University of Manchester pokazują, że godziny pracy matki mają zdecydowanie największy wpływ na to, czy brytyjscy ojcowie trzylatków dzielą opiekę nad dzieckiem. Jeśli matka pracuje 41 godzin lub więcej tygodniow...

Read more
Created by: Roomvitro
3 years ago

Jeśli jesteś rodzicem i podjąłeś trudną decyzję o rozstaniu, najprawdopodobniej nadrzędnym problemem jest to, jak wpłynie to na dzieci? A jak zamierzasz im powiedzieć? Jako rodzice w naturalny sposób chcemy chronić nasze dzieci przed bólem i cierpien...

Read more