Roomvitro.com

Website for aspiring parents

2 years ago  

10 PORAD DOTYCZĄCYCH WYBORU IMIENIA DLA DZIECKACzy masz problem z wybraniem przydomka dla swojej nadchodzącej radości?

Wielu rodziców opowiadało mi przyciszonym głosem o swoim żalu po imieniu i wstydzie, jaki im to sprawia. Niektórzy padają ofiarą modnych opcji i wkrótce po wypisaniu ich na metryce urodzenia dziecka zdają sobie sprawę, że to pomyłka. Inni czują się pod presją, by podtrzymywać tradycję nazewnictwa rodzin i kończą z imieniem, którego nienawidzą. I są też rodzice, którzy po prostu nie mogą się zgodzić, więc jeden z rodziców niechętnie poddaje się drugiemu.

Nie chcesz być żadnym z tych rodziców. Aby pomóc Ci uniknąć tych pułapek, przedstawiam Ci 10 moich najważniejszych zasad nazywania dzieci. Więc niezależnie od tego, czy szukasz imion dla dziewczynek, czy imion dla chłopców, wybierzesz odpowiedni dla swojego malucha.

JAK WYBRAĆ IDEALNE IMIĘ DLA DZIECKA?

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego imienia dla dziecka to:

1. Unikaj przemijających trendów
2. Pamiętaj, że klasyczne nazwy nie muszą być nudne
3. Spójrz na swoje drzewo genealogiczne
4. Szanuj swoją kulturę
5. Wyszukaj znaczenia
6. Zastanów się nad wszystkimi możliwymi pseudonimami
7. Rozważ znaczenie drugiego imienia
8. Nie zapomnij o inicjałach
9. Powiedz to głośno
10. Nie stresuj się za bardzo
Przeczytaj więcej o każdej z tych zasad poniżej.

1. UNIKAJ PRZEMIJAJĄCYCH TRENDÓW
Imię Twojego dziecka powinno wytrzymać próbę czasu. Zadaj sobie pytanie: czy za 10 lat ten pseudonim będzie brzmiał śmiesznie? Czy inne dzieci będą kuszone, by skandować to w szyderczym tonie na szkolnym boisku? Czy moje dziecko będzie musiało przeliterować lub wyjaśnić swoje imię każdego dnia swojego życia? Jeśli odpowiedź na którekolwiek z tych pytań brzmi „tak”, pozbądź się tego.

Trendy, których należy unikać, obejmują rażące błędy ortograficzne (jak Jakxsen i Rybekkah), losową interpunkcję, która nie ma żadnego sensu (Prin'cess i D'Lilah), nawiązania do popkultury (Khaleesi i Katniss), nazwy słów z dziwną pisownią (Diezel i Spontaniouse) i znane nazwiska hipsterów (Amadeus i McCoy).

Wiele badań wykazało, że nietypowe nazwy wiążą się z mniej pozytywnymi wynikami w życiu. Badanie przeprowadzone na Marquette University wykazało, że osoby o pospolitych nazwiskach częściej były zatrudniane, a naukowcy z Uniwersytetu w Nowym Jorku odkryli, że osoby, których imiona były łatwiejsze do wymówienia, zajmowały wyższe stanowiska. Trzecie badanie wykazało, że unikalne nazwy były powiązane z przestępczością nieletnich.

Ważne jest, aby odróżnić nazwy z różnych kultur od wymyślonych lub zmasakrowanych epitetów, które tutaj opisuję. To dwie bardzo różne bestie i można by mieć nadzieję, że ta pierwsza nie będzie źle widziana przez pracodawców ani nie będzie dyskryminowana.

2. PAMIĘTAJ, ŻE KLASYCZNE NAZWY NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE
Kiedy sugeruję, abyś trzymała się klasycznych imion, z pewnością nie sugeruję, że każdy powinien nadać swoim dzieciom imię Piotr, Paweł i Maria. Jak nudne by to było? Istnieje wiele uderzających nazw do wyboru, które istnieją od wieków.

3. SPÓJRZ NA SWOJE DRZEWO GENEALOGICZNE
Innym świetnym miejscem do szukania inspiracji jest drzewo genealogiczne. Być może twoi rodzice mają stare zapisy nazwisk lub jeden z członków twojej rodziny utworzył drzewo genealogiczne online. Sprawdź, czy coś wpadnie Ci w oko. Jest coś naprawdę wyjątkowego w wyborze imienia, które nie tylko kochasz, ale ma ono również duże znaczenie dla Twojej rodziny.

4. SZANUJ SWOJĄ KULTURĘ
Wybór nazwy ze swojego pochodzenia kulturowego to piękny sposób na uhonorowanie swojego dziedzictwa. Hiszpańscy to Marisol i Javier, francuskie piękności, które możesz polubić, to Elodie i Laurent, a wczesne afroamerykańskie nazwiska, które mogą uderzyć w strunę, to Cato i Temperance. Wyszukiwanie w Internecie nazwisk z Twojej kultury z pewnością znajdzie przynajmniej jedno, które kochasz.

5. WYSZUKAJ ZNACZENIA
Ten krok jest niezbędny, abyś nie wybrał imienia o znaczeniu, które cię przeraża. Możesz na przykład pokochać dźwięk Giselle, ale czy wiesz, że oznacza to „zakładnik”? Albo że Cecilia oznacza „ślepy”, a Cameron „krzywy nos”? Jezu. Możesz zdecydować, że kochasz ten pseudonim na tyle, by przeoczyć jego znaczenie, ale bądź przygotowany na śmiech, gdy ktoś nieuchronnie zapyta cię o znaczenie imienia twojego dziecka. Możesz przygotować jedną linijkę, taką jak: „To znaczy „niewidomy”, ale to było słuszne, ponieważ moja babcia była niewidoma, więc wybraliśmy ją, by ją uhonorować”. Dostarcz go z poważną miną i obserwuj, jak opadają szczęki ludzi (jeśli się odważysz).

6. ZASTANÓW SIĘ NAD WSZYSTKIMI MOŻLIWYMI PSEUDONIMAMI
Dlaczego dzieci mogą być tak okrutne?! Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie burzy mózgów ze swoim partnerem lub innym zaufanym członkiem rodziny lub przyjacielem, aby upewnić się, że nie przeoczysz szokującej możliwości.

7. ROZWAŻ ZNACZENIE DRUGIEGO IMIENIA
Możesz wybrać drugie imię swojego dziecka wyłącznie ze względu na to, że ładnie pasuje do jego imienia i nazwiska, ale możesz też użyć go do uhonorowania członka rodziny, takiego jak dziadek lub ukochana ciocia. To także miłe miejsce, aby „ukryć” rodzinną tradycję. Mój przyjaciel poślubił faceta o imieniu Richard i wszyscy mężczyźni w jego rodzinie przez jakieś 12 pokoleń nazywali się… zgadliście… Richard. Moja przyjaciółka nie chciała obrażać nikogo z rodziny, ale NIE chciała nazwać swojego syna Ryszarda XIII. Nie pytaj mnie, jak to zrobiła, ale jakoś przekonała rodzinę, że tradycja przetrwała wystarczająco długo i że jej syn powinien nazywać się Albert Richard.

8. NIE ZAPOMNIJ O INICJAŁACH
Może to zabrzmieć małostkowo, ale inicjały Twojego dziecka to kolejny ważny czynnik. Być może w Polsce jest to mało popularne, ale warto zwrócić na to uwagę. Na przykład Allan Sławomir Suliński (ASS) NIE jest dobrym pomysłem. Jedna zawstydzona mama przyznała mi, że zbyt późno zorientowała się, że inicjały jej córki – FCK – mogą być potencjalnie zinterpretowane jako złe słowo. Czeka z zapartym tchem, aż jej córka pójdzie do szkoły i ma nadzieję, że nikt tego nie zauważy! Zapisz inicjały wszystkich kombinacji imion, które rozważasz, dla pewności.

9. POWIEDZ TO GŁOŚNO
Czy imię, drugie imię i nazwisko mają rytmiczny przepływ, gdy wypowiadasz je na głos? Klaudia Aleksadra Stańko brzmi nieźle, ale Bartłomiej Adolf Krzepa… nie za bardzo. Kiedy już to robisz, wyszukaj w Google, aby upewnić się, że nie ma żadnych paskudnych postaci, które noszą to samo imię, co twoje nienarodzone dziecko. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest to, by ludzie powiedzieli: „Czy nie było takiej gwiazdy kina dla dorosłych?!”

10. NIE STRESUJ SIĘ ZA BARDZO
Jeśli popełnisz błąd i żałujesz wybranej nazwy, nie panikuj – masz opcje. Możesz używać pseudonimu dla swojego dziecka na zawsze i zapomnieć, że jego prawdziwe imię istnieje – Możesz też użyć drugiego imienia jako imienia – stąd znaczenie mądrego wyboru drugiego imienia. A jeśli dojdzie do najgorszego, zawsze możesz legalnie zmienić imię swojego dziecka. Wymaga to mnóstwa papierkowej roboty i pewnych opłat, ale nie jest to niemożliwe.


- RoomVitro
Check stories
Created by: Roomvitro
3 years ago

Rozwód to skomplikowany proces. Rzeczywiście, konieczność wietrzenia brudnej bielizny, przydzielania aktywów i oddzielenia się od kogoś, z kim planowałeś być na zawsze, jest często zbyt dużym urazem, aby można było go znieść. Co więcej, problemy te p...

Read more
Created by: Roomvitro
4 years ago

Wczesne badania nad rozwojem dziecka pokazują, jak ważne jest podtrzymywanie relacji ojciec-dziecko po rozwodzie i separacji. Profesor Richard A. Warshak , kliniczny profesor psychologii z University of Texas Southwestern Medical Center, zebrał wiel...

Read more
Created by: Roomvitro
3 years ago

Lato dla rozwiedzionych i żyjących w separacji rodziców może być trudnym okresem do zarządzania ustaleniami dotyczącymi opieki nad dzieckiem. Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, teraz jest świetny czas na omówienie planu współrodzicielstwa...

Read more
Created by: Roomvitro
3 years ago

Dzień Ojca to świetna okazja dla Twoich dzieci, aby okazać tacie wdzięczność i miłość. Jeśli niedawno rozwiodłeś się lub jesteś w separacji, świętowanie czegokolwiek o drugim rodzicu może być gorzką pigułką do przełknięcia. Ale to jeden z tych moment...

Read more