Roomvitro.com

Website for aspiring parents

3 years ago  

Opowiadanie dzieciom o rozwodzieKiedy rodzice się rozwodzą lub się rozstają, jednym z największych problemów jest wpływ, jaki będzie to miało na ich dzieci. Decyzja o rozstaniu zwykle nie jest podejmowana szybko ani łatwo, a proces zakończenia związku jest trudny. To emocjonalny czas zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci i chociaż nie możemy powstrzymać się od tego, jak się czujemy, mamy wybór co do tego, jak postąpimy zgodnie z tymi uczuciami. Możemy zdecydować się zareagować w sposób, który z czasem pomoże dzieciom w pozytywnym przystosowaniu się do rozwodu lub separacji.

Najgorszą obawą dzieci w obliczu rozwodu rodziców jest to, że zrobiły coś złego, że to w jakiś sposób ich wina. Badania pokazują, że dzieci najbardziej chcą wiedzieć, że zarówno mama, jak i tata będą mnie nadal kochać; że walki się skończą i że zarówno mama, jak i tata będą w moim życiu (lub jeśli będzie obawa o bezpieczeństwo, to przynajmniej jeden rodzic będzie tu w moim życiu).

Opowiadanie dzieciom może być jedną z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych części procesu rozwodowego. Dzieci potrzebują dużo wsparcia podczas tej rozmowy i najlepiej, jeśli oboje rodzice mogą razem powiedzieć dzieciom. Muszą usłyszeć, że chociaż będzie inaczej, nadal będziesz się nimi opiekować, dbać o nie i zapewniać im bezpieczeństwo. Muszą wiedzieć, że nie spowodowali separacji i nikt nie myśli, że to zrobili ani nie obwinia ich w żaden sposób. Powiedz im, że ich kochasz w kółko, a to się nigdy nie zmieni.

Ważne jest, aby mieć jasny plan dotyczący tego, co rozwód lub separacja oznacza dla dzieci, zanim im powiesz. Poinformuj ich, jakie będą przyszłe warunki mieszkaniowe. Idealnie byłoby, gdybyś miał zarys harmonogramu wspólnego rodzicielstwa. Pamiętaj, aby zająć się możliwymi problemami dotyczącymi przyjaciół, zabawek, zajęć i szkoły. Zachęcaj swoje dzieci do mówienia o swoich uczuciach i pomóż im wyrażać je w sposób, który jest dla nich wygodny.

Jest wiele praktycznych sposobów, w jakie jako rodzice możecie pomóc swoim dzieciom pogodzić się z rozwodem lub separacją. W okresie przejściowym struktura jest bardzo ważna. Tam, gdzie to możliwe, utrzymanie codziennej rutyny, szkoły, randek i zajęć może naprawdę pomóc dzieciom w przystosowaniu się. Dzieci rozwijają się w stabilnym, przewidywalnym życiu domowym. Zachowując konsekwencję, pomagasz swoim dzieciom czuć się bezpiecznie. Nigdy nie kłóć się ani nie walcz z drugim rodzicem przy dzieciach.

W większości przypadków w najlepszym interesie dziecka jest utrzymywanie bliskich, stabilnych i trwałych relacji z obojgiem rodziców. Chroni to emocjonalne samopoczucie Twojego dziecka i pomaga mu dojść do siebie po rozwodzie. Może również pomóc dziecku w odczuwaniu podzielonej lojalności i przestać martwić się, dlaczego drugi rodzic nie chce go widzieć.

Rodzice, którzy się rozstali lub rozwiedli, zwykle opracowują plan rodzicielski. Ten plan zawiera opis twoich ustaleń dotyczących rodzicielstwa i przedstawia w zarysie decyzje, które podjąłeś w sprawie opieki nad dziećmi. Na przykład, w jaki sposób będziesz dzielić się informacjami z drugim rodzicem, jak każdy rodzic będzie spędzał czas z dziećmi i jak będziesz podejmować decyzje dotyczące dzieci.

Dzieci czerpią korzyści z relacji opartych na szacunku i współpracy między obojgiem rodziców. Jednak rodzicom może być bardzo trudno przejść do tego nowego typu relacji. Jak odejść od intymnej relacji do bardziej biznesowej relacji, która koncentruje się na dzieciach?

Pierwszym krokiem jest oddzielenie poprzedniej roli partnera od bieżącej roli rodzica. Mimo że związek się kończy, na zawsze będziecie razem rodzicami. Ważne jest, aby oddzielić potrzeby dzieci od własnych i stworzyć nowe granice z byłym partnerem. Dobrze jest, jeśli możesz skupić się na tym, co razem zrobiliście dobrze jako rodzice i wykorzystać te mocne strony. Traktuj drugiego rodzica jak partnera biznesowego - tam, gdzie firma wychowuje zdrowe, szczęśliwe dzieci.

Komunikując się z drugim rodzicem, zawsze staraj się zachować biznesowość, celowość i koncentrację na dziecku. Narzędzia komunikacji, takie jak współ-rodzicielstwo, mogą pomóc rodzicom komunikować się w profesjonalny, biznesowy sposób i koncentrować się na kwestiach związanych z dziećmi. Rodzice zaangażowani w badania jakościowe przeprowadzone przez University of Missouri 1 stwierdzili, że skuteczne wykorzystanie technologii może ułatwić współrodzenie dzieci, co zmniejsza obciążenie dla dzieci.

Rozwód się zmienia, ale nie kończy rodziny. Poświęć trochę czasu na znalezienie narzędzi, które najlepiej sprawdzą się dla Twojej rodziny i jako partnerzy biznesowi dokonaj inwestycji niezbędnych do zapewnienia pozytywnego wyniku dla swoich dzieci.


- RoomVitro
Check stories
Created by: Roomvitro
3 years ago

Dla rodzin rozwód jest zawsze czymś, do czego pary podchodzą z niepokojem, nawet jeśli pragnienie rozstania jest silne. Rodzice w naturalny sposób martwią się o swoje dzieci i lamentują nad rozpadem rodziny. Jednak rozwód jest często nieunikniony i j...

Read more
Created by: Roomvitro
4 years ago

Ojcowie mogą zapewnić bezpieczne przywiązanie, wrażliwą zabawę i możliwości na całym świecie, które wspierają społeczne i emocjonalne uczenie się dzieci. Ojcowie są niezbędni dla rozwoju umiejętności społecznych dzieci, ich relacji z rówieśnikami i p...

Read more
Created by: Roomvitro
3 years ago

Dzień Ojca to świetna okazja dla Twoich dzieci, aby okazać tacie wdzięczność i miłość. Jeśli niedawno rozwiodłeś się lub jesteś w separacji, świętowanie czegokolwiek o drugim rodzicu może być gorzką pigułką do przełknięcia. Ale to jeden z tych moment...

Read more
Created by: Roomvitro
2 years ago

Wybór idealnego imienia dla dziecka może wydawać się trudną decyzją, zwłaszcza przy tak wielu dostępnych opcjach. Wybierz z naszej kolekcji imion dla chłopców i imion dla dziewczynek, które pozwolą Ci uzyskać konkretne imię, jakie chcesz, więc wybier...

Read more